Posledná zmena: 3.august 1997

Egyptologica Vlaanderen VZW

[Späť] [Ďalej] [Hore] [Home]

Lekcia 1
 Egyptský jazyk a jeho gramatika 

Starobylá egyptčina 

Starobylá egyptčina patrí do rodiny afrických a blízkovýchodných jazykov, ktoré sú si dosť podobné v gramatike aj výslovnosti. Vedci ju odborne nazývajú Afro-Ázijská alebo Hamito-Semitská jazyková skupina. Táto skupina pozostáva zo šiestich vetví. Jednou z nich bola práve epyptčina. Ostatné vetvy boli Semitská, Berberská, Tsjadická, Koesjitická a Omotická. Ale iba egyptský a semitský jazyk majú širokú písomnú tradíciu.

V tej dobe bola samozrejme egyptčina živým jazykom, ktorý sa nepretržite vyvíjal počas celých stáročí. Podľa výskumu je možné rozlíšiť päť rôznych fáz v jazyku:

Hieroglyfické písmo 

Hieroglyfické písmo je najstaršou písomnou formou Starej egyptčiny. Napriek svojej obrázkovej podstate nie sú hieroglyfy vôbec primitívnym písmom. Práve naopak. Predstavujú kompletne vyvinutý systém písania. To písmo nebolo o nič menej vyvinutejšie než naša abeceda.

Úplne prvý zdokumentovaný nález hieroglyfických nápisov ukazuje na obdobie pred dynastiami. Texty boli zväčša vo forme krátkych opisov na kamenných predmetoch a keramike. Najnovší nález písma je vo Filaovej svätyni a pochádza z roku 394 n.l.

Ako plynul čas menil sa aj jazyk. Počas Starej ríše existovalo približne 700 hieroglyfov. Ale v období Ptolemaia ich bolo už vyše 6000.

Aspekty jazyka 

Smer znakov

Hieroglyfické písmo je veľmi flexibilné, písalo sa do riadkov, ale aj do stĺpcov. A okrem toho sa smer písania mohol meniť. To znamená, že texty mohli byť písané z ľava do prava, ale aj z prava do ľava.


Pre zistenie správneho smeru textu existuje niekoľko jednoduchých pravidiel:

Usporiadanie znakov

Estetický vzhľad textu vyformoval dôležité kritérium pre umiestňovanie znakov vzhľadom na ostatné znaky. Starí Egypťania sa snažili čo najlepšie nahustiť text tak, aby medzi znakmi neboli prázdne miesta. A preto rozdelili riadky na štvorce, do ktorých boli znaky usporiadané. Napríklad výraz pre slovo pekný by nikdy nenapísali tak, ako je na obrázku (a), ale namiesto toho by ho napísali (b) do pekne vyplneného štvorca (b).

Egyptské znaky


Hieroglyfy môžeme rozdeliť do dvoch skupín: znaky s obrázkovou hodnotou (ideogramy) a znaky so zvukovou hodnotou (fonogramy).

Na uľahčenie hľadania v slovníkoch a na uľahčenie čítania egyptských textov sa hieroglyfy zväčša prekladajú do našej abecedy (prepisu). Nedostatok samohlások však tento jazyk robí ťažkým na výslovnosť. Preto sa na obídenie tohto problému používajú tieto pravidlá:

Týmto systémom vznikajú výrazy, ktoré sú spojené samohláskami. Zoberme si napríklad výraz pre krásny: jeho prepis z hieroglyfov je nfr. Na uľahčenie výslovnosti týchto troch spoluhlásoch ich spojíme s e-zvukom, a dostaneme nefer.

Samozrejme, naša výslovnosť nemá nič spoločné s výslovnosťou pôvodného egyptského jazyka. Je to iba dohoda na uľahčenie komunikácie medzi nami - modernými ľuďmi.

[Späť] [Ďalej] [Hore] [Home]

Copyright © 1997, Egyptologica Vlaanderen VZW
Základná URL: http://hosting.netvision.be/egyptologica