Posledná zmena: 3.august 1997

Egyptologica Vlaanderen VZW

[Predchádzajúca] [Ďalšia] [Hore] [Home]

Lekcia 2
 Egyptská abeceda - Jednopísmenové znaky 

Jednopísmenové znaky  

Ako sme hovorili v prvej lekcii starí Egypťania používali doslovne stovky hieroglyfov. Tie znaky, ktoré sme spomínali v 1. lekcii sa vyskytujú najčastejšie a preto sú považované za egyptskú abecedu. Každý z týchto znakov predstavuje jednu spoluhlásku. Ak by ste sa chceli naučiť staroegyptský jazyk, bolo by dobré, aby ste sa tieto znaky naučili naspamäť.

Tabuľka pod textom zobrazuje 24 jednopísmenových znakov, spolu s ich významom, prekladom a zvukom. Všimnite si, že niektorým znakom bola pridelená zvuková hodnota. Je to len dohoda egyptológov, aby sa preložené slová ľahšie vyslovovali. Egypťania písali len spoluhláskový základ slov, takže dodnes nevieme ako sa slová naozaj vyslovovali.


! ! ! V našej práci sme použili dva varianty znakoých sád, pretože na presnom význame znakov sa egyptológovia ešte nedohodli ! ! !



Iné formy písania 

Niektoré spoluhlásky sa občas píšu náhradnými znakmi. Nasledujúce znaky sú považované za rovnocenné:


Cvičenie: Napíšte svoje meno v hieroglyfoch 

Pokúste sa napísať svoje meno v staroegyptčine. Snažte sa zopakovať zvuk svojho mena čo najlepšie. Namiesto písmena "v" môžete použiť hieroglyf pre písmeno "f"; namiesto písmena "l" použite symbol .
Na konci mena použite znak () pre muža alebo () pre ženu. To závisí od Vášho pohlavia.

Aby sme Vám trochu pomohli začať, máme pre Vás zopár príkladov:


Slovná zásoba 

Často sa vyskytujúce slová boli písané výhradne jednopísmenovými znakmi.


Všimnite si, že niektoré slová sú označené znakom určenia kategórie, napr. v príklade s vínnou révou vo výraze pre víno. Také znaky voláme determinanty. V ďalšej lekcii si tento druh znakov bližšie vysvetlíme.

[Predchádzajúca] [Ďalšia] [Hore] [Home]

Copyright © 1997, Egyptologica Vlaanderen VZW
Základná URL: http://hosting.netvision.be/egyptologica